Surfpay Light - perfekt för föreningar

Läs det på 3 minuter

Har du erfarenhet av att sälja lotter eller hamburgare på idrottsparker runt om i landet? Då vet du utmaningarna som föreningen ställs inför. Med Surfpay kan ni enkelt och kostnadsfritt ta betalt med Swish och få en samlad rapportering

Alla som är involverade på ett sätt eller annat i Idrottssverige har förmodligen ställt sig på idrottsplatsen en tidig lördagmorgon för att sälja hembakade bullar eller flippa hamburgare medan barnen utövar sitt stora intresse på sidan om. Alla som stått där är då nog också medvetna om vilka svårigheter, och snårigheter, som finns i betalningsmomentet.

Hur fungerar det idag?

Utskrivet A4 med Swishnumret

Er förening har ett Swishkonto för att enkelt kunna samla in pengarna till föreningen, utan att föräldrarna behöver involvera sina egna privata konton, men om någon ens kan Swishnumret är det förmodligen utskrivet på ett A4. Kvar står ni bakom bordet och pratar med varenda kund. "Det blir 50 kronor, och ni kan Swisha till 123... ja, numret som står där". Känns det igen?

Förutom att det är omständigt och det ökar risken för något fel på vägen - en kund som Swishar för lite, eller till fel nummer, kommer det även till största sannolikhet komma in till kontot helt utan någon information om vad det var för försäljning.

Ni tar betalt privat och skickar över allt i slutet av dagen

En annan vanlig lösning på försäljningsproblemet är att ni inte har tillgång till föreningens Swishnummer, eller någon kanske har det, men den personen är inte caféansvarig just den här helgen. Så vad gör ni? Jo, ni tar ju emot pengarna privat istället, och sätter er ner i slutet av dagen och för över allt till föreningens konto via en banköverföring. Känns det igen?

"3 kaffe, en bulle och fyra korvar med extra allt? Vänta, jag ska bara räkna på miniräknaren"

Igenkänning på det? Visst är det krångligt, ena barnet spelar i en förening där korven kostar 15 kronor, en annan i en förening där hamburgaren kostar en tjugolapp. För att inte tala om skoldiscot förra veckan där det var styckpris per godis. Visst finns det, helt naturligt, en felprocent i uträkningarna? 

 

Hur det kan fungera med Surfpay

Surfpay för föreningar erbjuder en enkel lösning på problemet. En app gjord av föreningsmänniskor, för föreningsmänniskor. Föreningar kan kostnadsfritt erbjuda sina medlemmar och andra laganknutna personer att ansluta sig till deras grupp inne i appen. På så sätt samlas alla användare under samma Swishnummer som administratören lägger in, och administratören får samtidigt en enkel överblick på samtliga försäljningar som görs samlade på ett stället.

Dynamisk QR-kod för Swish

Baserat på vilka produkter du lägger till kommer Surfpay generera en QR-kod som du håller upp för kunden. Köparen öppnar sin Swish-app och skannar QR-koden, varpå summan och produkterna fylls i automatiskt i Swish-appen. Dessa fält förblir låsta för kunden, vilket minskar felprocenten för er i transaktionssteget. Dessutom går ju betalningarna direkt till det Swishnummer gruppadministratören satte upp, så du som säljare behöver inte agera mellanhand för några pengar

Produktkatalog

I Surfpay kan du antingen skriva in beloppet manuellt och då använda dig av den inbyggda miniräknaren för att räkna ut summan, eller lägga till produkter snabbt och enkelt. Du lägger då till en titel tillsammans med ett pris och kan därefter använda dig av snabbknappar vid försäljningen. Det blir enklare för dig, och tydligare för kunden. Dessutom ligger titlarna till grund för den rapport som skapas för gruppadministratören och kan exporteras in direkt i föreningens bokföringsprogram.

Med Surfpay får föreningen en samlad och professionell app att använda vid sina försäljningstillfällen, och det förenklar överblicken och exporteringen av rapporter för föreningens kassör. Läs mer om Surfpay för föreningar och hur den kostnadsfria appen kan hjälpa er, eller ladda ner appen och testa själv »

 

Få uppdateringar i vårat nyhetsbrev

Anmäl dig till vårat surfbrev för att få reda på det nyaste och fräschaste om betalningar i stort, och Surfpay i synnerhet 🏄